342 502 31 40 - 0543 717 49 36 - 0535 577 23 60
info@therapediatr.com

Sipt Test

Sipt Test

 

 

SİPT Test Nedir ?

 

      Test Dr. A. Jean Ayres tarafından yaratılmıştır. Orijinal Güney California SIPT testi 1987’den beri pek çok öğrenme ile davranış hastalıklarında teşhis ve ayırt edici amaçlarla ve müdahale stratejileri yaratmakta aktif olarak kullanılmaktadır.

      Dr. A. Jean Ayres Duyu Bütünleme Teorisini geliştiren kişidir. Ayres’in kendisi de günlük yaşamında duyusal girdilerle ilgili zorluklar yaşamış, kendisi gibi günlük yaşam becerilerinde zorlukları olan bireyleri anlamak için çalışmalar yapmıştır. Uzun yıllar Güney California Üniversitesi’nde duyu bütünleme üzerine çalışmalar yürütmüş, Ergoterapi alanında yüksek lisans ve eğitim psikolojisinde doktorasını tamamlamıştır.

      4 yaş- 8 yaş 11 ay aralığında uygulanan SIPT (Sensory Integration Praxis Test- Duyusal Bütünleme Motor planlama Testi) bu testi sertifikalı olarak eğitimini almış terapist tarafından uygulanması önemlidir. 17 test içerir. Bu test görsel algı becerileri, motor planlama, vücudun iki tarafının koordinasyonu ve hareket ile dokunmanın ayırt edilmesi gibi praksis becerilerini ölçerek değerlendirmek üzere dizayn ve standardize edilmiştir, bize duyusal bütünleme ve motor planlamanın (praksis) değerlendirmesi ile ilgili çok değerli veriler sağlar.